Hata mesajı

Deprecated function: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in include_once() (line 20 of /var/www/vhosts/ethemuguzosgb.com/httpdocs/includes/file.phar.inc).

RİSK ANALİZİ VE ACİL DURUM PLANI

Risk Analizi (değerlendirmesi) nedir?

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, Ülkemizde vergi mükellefi gerçek ve tüzel tüm işletmelerde, en az bir çalışanın olduğu hallerde 01.01.2013 tarihinden itibaren Risk Analizi yaptırılmasını zorunlu hale getirmiştir. Çok tehlikeli işletmelerde risk analizinin yapılmaması neticesinde iş durdurulur. Konusunda yılların birikimine sahip uzmanlarımızın desteği için arayınız.
 
Risk Analizi (değerlendirmesi) nedir?
 
İşyerinde var olan ya da dışarıdan gelebilecek tehlikelerin belirlenmesi, bu tehlikelerin riske dönüşmesine yol açan faktörler ile tehlikelerden kaynaklanan risklerin analiz edilerek derecelendirilmesi ve kontrol tedbirlerinin kararlaştırılması amacıyla yapılması gerekli çalışmaların bütünü ifade eder. 
Diğer bir anlatımla, risk analizi, riski kabul edilebilir düzeye indirebilmek amacıyla yapılan her türlü eylem ve tehlikeyi değerlendirme yöntemidir. Riskleri değerlendirirken tehlikenin neden olduğu olayın sonuçları ve olasılığı dikkate alınmalıdır. Bu sayede gelecekte olabilecek olaylar ve onların potansiyel sonuçları hakkında kararlar verebilir ve önlemler alabiliriz. Uygun bilgi kullanılarak olay hakkında çok kesin bir şekilde emin olmasak da, en iyi tahmini yapabiliriz.
 
Risk Analizinde, kaza kavramı:
 
Kontrolün kaybedildiği andır/durumdur. Henüz sonuçlanmamış olan, kontrolsüz olarak devam etmekte olandır. Kaza, şüphesiz ki (koşullara bağlı olarak) bir müddet sonra sonuç aşamasına ulaşacak ve belki yaralanma, belki ölüm, belki maddi hasar, belki bir çevre kirliliği, belki de bunların birkaçı ile birlikte sonlanacaktır.
Belki de, herhangi bir olumsuz etkinin/zararın (yaralanma, ölüm, kirlilik, maddi hasar gibi) oluşmadığı Ucuz Atlatılmış (Nearmiss) kaza şeklinde sonuçlanacaktır.
 
Risk Analizinde, tehlike kavramı:
 
Kazaya, kontrolün kaybedileceği o ana neden olan durumlardır.
 
Bu durumlar kaza Öncesi ve Sonrası olarak ikiye ayrılır. Kaza öncesi durumda tehlikeler tespit edilir ve kontrolün kaybedildiği ana, kaza durumuna gelinmesi önlenir. Yüksek bir yerde çalışılıyorsa düşme tehlikesini oluşturan koşulların azaltılması gibi önlemler ile kaza öncesi durum için tehlikeler önlenmiş olur. 
Kaza sonrası durum ise, kaza gerçekleştikten sonra ortaya çıkacak olumsuzlukları azaltmaya, gidermeye yönelik önlemlerdir. Örneğin yüksek yerde çalışanın düşmesi sonucu kaza gerçekleşmiş olur. Kaza sonrası için alınan önlemler ile hasar azaltılır. Baret kullanılması buna bir örnektir.
 
İş hayatında riskler;
 
 • İş yerlerinde yapılan işlerden,
 • Yürütülen operasyon ve çeşitli proseslerden,
 • Kullanılan madde ve ham maddelerden,
 • Her türlü makine ve donanımlardan,
 • İş yeri veya çevresinde bulunan kişilerden,
 • İş yerinde oluşturulan organizasyonlardan,
 • Çevre koşullarından,
 • Çeşitli unsurların birbirleri ile etkileşmesinden kaynaklanır.
 
Risk değerlendirmesi çalışmalarının işverenler açısından faydaları ;
 
 1. Tehlike ve riskleri önceden görebilme,
 2. Yurt içinde ve dışında saygınlık ve geçerlilik,
 3. Proaktif yaklaşımla acil durumlar için her an hazırlıklı olma,
 4. İstenmeyen durumların önlenmesi ile kayıpların maddi ve manevi olarak azaltılması,
 5. Sorumlulukların ve görevlerin belirlenmesi ve paylaşımı,
 6. Güvenli teknoloji seçimi ile güvenli çalışma ortamı temini,
 7. Yatırımın ve tasarrufların güvence altına alınması,
 
olarak sıralayabiliriz.
NEDEN ETHEM UĞUZ OSGB ?
Ethem UĞUZ | OSGB, Antalya İş Güvenliği, Antalya Osgb, Antalya Risk Analizi
"İşimizi gerçekten severek yapıyoruz."
"Disiplinli ve programlı çalışıyoruz."
Hizmet verdiğiniz sektör her ne olursa olsun, çalışma şartlarınız ne şekilde düzenlenirse düzenlensin; eğer o alanda başarılı olmak istiyorsanız mutlaka belli programlar çerçevesinde disiplinli bir şekilde çalışılması gerektiğine inanıyoruz. 
İş Güvenliğinde Ne Kadar Bilgilisiniz ?
CAPTCHA
Bu soru sizin bir insan olup olmadığınızı denetlemek ve otomatik spam gönderilerini önlemek içindir.
Resimli CAPTCHA
Resimde görünen karakterleri girin.